Europa,  Polska

Szlakiem warszawskich murali

W końcu nastała upragniona wiosna i można ruszyć się z domu :-). W weekend postanowiliśmy udać się szlakiem warszawskich murali. Nabraliśmy na to szczególnej ochoty po wizycie w Łodzi, która słynie z street art’u i gdzie jest całe mnóstwo pięknych murali. Oczywiście nie udało nam się w jeden dzień obejrzeć wszystkich ale poniższy wpis zawiera ich ponad 30 wraz z opisem i dokładnymi adresami ich lokalizacji. Poruszaliśmy się głównie po centrum i Pradze Północ i Południe. Z pomocą przyszło nam google maps, niestety czasami okazywało się na miejscu, że murala już nie ma. Śpieszmy się je oglądać, tak szybko znikają 🙁

1. ul. Prosta 51, koło Ronda Daszyńskiego Narodowe Centrum Kultury stworzyło kulturalny mural w sercu Warszawy z okazji Święta Niepodległości. Przy rondzie Daszyńskiego wymalowana została ściana kamienicy według projektu Katarzyny Boguckiej.

2. al. Świętokrzyska/ Mariańska W 2017 roku Centrum Myśli Jana Pawła II przeprowadziło konkurs „Rewolucja zaczyna się na ulicy – o wolności według Jana Pawła II” na projekt muralu nawiązującego do papieskiego nauczania. Efektem zmagań konkursowych są dwa papieskie murale w przestrzeni Warszawy, w tym właśnie ten w śródmieściu u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Mariańskiej (drugi jest  na Pradze, w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Wschodnia). Autor – Piotr Depta-Kleśta (Szczecin)

3. ul. Ciepła 3, koło budynku Atrium Zrównoważone miasto to mural z blokami, nowoczesnymi wieżowcami i zielenią miejską, ma 800 metrów kwadratowych. Powstał przy okazji budowy biurowca Atrium 2. Autorem projektu jest Dawid Ryski, grafik i plakacista.

4. al. Jana Pawła 10/ Sienna 45 Mural powstawał od lipca do października 2010 roku. Jego autor – Blu wkomponował pracę w pozostałość po PRL-owskiej reklamie znajdującej się na budynku. Okno potraktował jako element otwartych ust jednej z postaci. Mural powstał w ramach cyklu „Updates”, którego celem jest pokazywanie twórczości międzynarodowych artystów. W planach było zamalowania tego muralu z żołnierzami. Protestowali internauci i organizacje pozarządowe, m.in. Fundacja Sztuki Zewnętrznej i Fundacja Vlep[v]net, która zaprosiła Blu do Polski i wyprodukowała mural. Na szczęście na razie mural jest na swoim miejscu 🙂

5. Nowy Świat 28 Brazylijski artysta Manoel Quitério tworzył go przez dwa dni. Od kilku lat jeździ on po całym świecie tworząc nowe murale. Ten mural powstał w najsłynniejszym imprezowym zagłębiu stolicy – na Pawilonach na Nowym Świecie.

6. Nowy Świat 22c Mmural powstał w 2009 roku w ramach cyklu cyklu „UPDATES” Fundacji Vlepvnet.
Autorem jest Roa – znany muralista z Belgii. Jego prace znajdują się w wielu miastach Europy i świata (np. w Nowym Jorku).

7. Nowy Świat 18/20 Mural ten powstał na cześć Kory. Autorem jest Bruno Althamer, syn rzeźbiarza i twórcy instalacji Pawła Althamera. Rosnący tam kasztanowiec jest częścią instalacji, ponieważ zależnie od pory roku i koloru liści na drzewie, mural ten będzie się zmieniał.

8. ul. Tamka, Zakątek Złotej Kaczki Mural obejmuje całą ścianę 4-piętrowej kamienicy, a jego powierzchnia to ok. 300 m2. Na mural składają się symbole i wizerunki ważnych osób, nawiązujące do życia Chopina. Stronę wizualną zaprojektowali różni artyści.

9. ul. Karasia/Oboźna, koło Teatru Polskiego Autorami muralu są Sepe i Chazme 178, a powstał on w ramach projektu Akcja Urban Art Fundacji Do Dzieła!

10. ul. Zajęcza 8
Autor: Simpson
Kapitana America można oglądać na ścianie budynku, niedaleko Centrum Nauki Kopernik.

11. ul. Panieńska 3 Mural ten poświęcony jest Wandzie Telakowskiej – założycielce Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Na ścianę został przeniesiony jej drzeworyt „Kajaki” z 1933 roku. Autorem projektu jest Radek Skrzypczyk. Dzieło powstało z inicjatywy mieszkańców kamienic Panieńska 3 i 3a w miejsce istniejącego wcześniej muralu „Marchewka z groszkiem”.

12. ul. Okrzei 5 Autorzy: Maciej Pakalski, Dominik Robak. Mural powstał w ramach programu rewitalizacji społecznej „Blok, podwórko, kamienice – ożywiły się dzielnice” realizowanego przez m.st. Warszawę, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Wspólne Podwórko”, Stowarzyszeniem na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj” oraz Stowarzyszeniem Monopol Warszawski.

13. ul. Ząbkowska 1 i 3 Ten wielki, kolorowy mural powstał w 2017 w ramach trzecich warsztatów… Desperadosa Dotacje na kreacje. Obok znajduje się znacznie mniejszy „Warszawa 100 lat niepodległości”.

14. ul. Brzeska 14 Ten kolorowy mural został stworzony przez włoskiego artystę Diego Miedo oraz grupę dzieci ze stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). Przedstawia on białą gęś, wokół i na której znalazły się różne uśmiechnięte stwory i zwierzęta. Każde z nich zostało „zaprojektowane” przez dzieci i umieszczone wśród zielonych drzew. Praca powstała w ramach projektu „This Way”, inspirowanego piłkarskimi mistrzostwami i realizowanego wspólnie z Kijowem.

15. ul. Korsaka 7 Mural „East Side Zbiok” został odsłonięty w czerwcu 2010r. Powstał dzięki fundacji Vlep(V)net w ramach projektu Updates. Jego autorem jest Sławomir Czajkowski „Zbiok”.

16. ul. Grodzieńska 20 Autorem jest Forin. Mural przedstawia mapę Warszawy z podziałem na dzielnice oraz napis „63 dni z życia Warszawy”. Praca jest częścią wieloelementowego projektu artystyczno-edukacyjnego pod tym samym tytułem. Mural powstał dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W realizacji projektu brali udział Fundacja Heyprzygodo, Mixtejpy.pl i Truest. 

17. ul. Stalowa 50 Mural Ania został namalowany kwietniu 2016 roku jako tło do reklamy Mc’ Donalds.

18. ul. Stalowa 42 Tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza” zagościł na ulicy Stalowej w roku 2011. Autorem jest Loesje, przy udziale Fundacji Sztuki Arteria oraz Fundacji Vlepvent i Domu Kultury V9.

19. ul. Stalowa 41 Autorem muralu „Plac Zabaw” jest Ernest Zacharevic. Niestety w związku z tym, iż kamienica jest w złym stanie, całość zasłania żelazna konstrukcja. A szkoda bo wygląda bardzo ciekawie.

20. ul. Strzelecka 26 Autorem muralu na Pradze jest Sebastiána Velasco, artysta hiszpańskiego pochodzenia. Grafika jest inspirowana zdjęciem, które autor zrobił na jednym z praskich podwórek. Mural na Strzeleckiej pod hasłem „Warszawa Wschodnia” powstał w ramach festiwalu Street art Doping. Śpieszcie się bo wkrótce ten mural zostanie zasłonięty przez własnie budowany blok.

21. ul. Środkowa 17 Warsaw Fight Club, autorem jest Conor Harrington. Na muralu widzimy pojedynek, postacie w strojach z epoki, leje się krew. Ponoć mural wzbudza emocje, wg niektórych praca Harringtona promuje przemoc.

22. ul. 11 listopada 22 W podwórku znajduje się kilka murali. To istne zagłębie murali, a każda ściana ozdobiona jest inaczej. Znajduje się tam również mural autorstwa Dariusza Paczkowskiego z listopada 2009 roku, przedstawiający ręce trzymające flagi państwowe. Niestety mural został zniszczony przez nieznanych sprawców. Na szczęście został odtworzony w grudniu 2017 roku przez autora oraz inne osoby.

23. ul. Bliska 23 Mural przedstawia plątaninę niebiesko-czarno-czerwonych linii, które składają się w obraz ptaka oraz węża. Autorem muralu jest DALeast, artysta pochodzący z Chin. Mural powstał w ramach festiwalu Street Art Doping. Aby ożywić martwą tkankę miasta, wybrano ceglaną i zniszczoną boczną ścianę kamienicy.

24. ul. Lubelska 30/32 Mural przedstawiający twarz Jana Karskiego opatrzony napisem „Kto nie potępia, ten przyzwala” odsłonięty został w 2014r. Jest to dzieło grupy młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela.

25. ul. Frycza Modrzewskiego 23 Mural przedstawiający Jana Pawła II powstał na przełomie 2017 i 2018r. w wyniku konkursu „Rewolucja zaczyna się na ulicy”. Autorem projektu jest Dawid Celek z Wrocławia.

26. ul. Frycza Modrzewskiego 26 Autor:108. Z tą pracą mamy problem, gdyż nie wiemy co ona prezentuje.

27. ul. Grochowska 281A W podwórku kryje się zaskakujące nawiązanie do Banksy’ego. Praca pokrywa ścianę śmietnika. Prawdziwe dzieło Banksy’ego jest dość przygnębiające, to zaś znajdujące się na Pradze wydaje się być weselsze.

28. ul. Męcińska 42 Znajdują się tu dwa murale, po dwóch stronach budynku. Pierwszy upamiętniający Holokaust Romów oraz drugi „jajo”. Jajo to rekonstrukcja słynnej reklamy PolDrobu. Pierwotnie PRLowski mural znajdował się przy ul. Grochowskiej.

29. ul. Karczewska 33 Autorem jest Good Looking Studio. Mural przedstawia Boombox kroczący przez miasto z puszką farby w sprayu.

30. ul. Antoniego Mackiewicza 1 Dziura – mural przy Mackiewicza 1, autorstwa 1010.
Mural ten najlepiej oglądać od strony stacji Warszawa Stadion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.