Europa,  Polska

Szlakiem Białostockich murali 2022

Białystok to stolica i mekka polskiego street art’u. Skoro tak, to oczywistym było, że jako fani tej formy sztuki, musimy tam zawitać. Co prawda zajęło nam to sporo czasu ale w końcu się udało i ruszyliśmy szklakiem tamtejszych murali. Znajdziecie tam zarówno wielkoformatowe murale, jak i tak małe dzieła, że łatwo je przegapić (np. Mini-robotnicy). Część z nich powstała w ramach Dni Sztuki Współczesnej lub Festiwalu Lumo Bjalistoko. Murale nawiązują do folku, sztuki, są również portrety. Ze względu na mnogość murali, powstały nawet dedykowane szlaki zwiedzania: pieszy, rowerowy i autobusowy. My połączyliśmy styl pieszy i samochodowy, gdyż niektóre murale są oddalone od centrum, a zależało nam aby zobaczyć ich jak najwięcej. W roku 2016 Białystok wygrał konkurs na najładniejsze, najbardziej zaskakujące i największe murale, pokonując m.in. Łódź i Gorzów Wielkopolski. Oczywiście najbardziej kultowym muralem jest Dziewczynka z Konewką, który stał się niejako symbolem miasta i pojawił się m.in. na znaczku pocztowym.

Tworząc poniższe zestawienie i samą mapkę murali, korzystaliśmy z poniższych stron internetowych:

https://bialystoksubiektywnie.com/blog/2017/09/12/murale-w-bialymstoku-mapa/

https://www.bialystok.pl/pl/dla_turystow/kulturalne_zwiedzanie/szlak_bialostockich_murali_pieszy/

https://hasajacezajace.com/murale-w-bialymstoku/

http://oszczednepodrozowanie.pl/najpiekniejsze-murale-w-bialymstoku/#mini-robotnicy

https://ultrafioletowo.pl/street-art/murale-w-bialymstoku-czyli-street-art-rodem-z-podlasia

http://szlaki.bialystok.pl/murale/

Kilku murali nie udało nam się odnaleźć i musieliśmy je usunąć z naszej mapy. Niestety szybko znikają więc spieszmy się je oglądać.

Poniżej znajdziecie listę murali wraz z adresami, które udało nam się zobaczyć oraz naszą autorską trasę (uwzględniającą po kolei wszystkie odwiedzone przez nas lokalizacje). Pod mapką znajdziecie zdjęcia murali wraz z krótkim opisem. Najpierw przeszliśmy trasę o długości ok. 6km. (do numeru 22), a następnie samochodem pojechaliśmy do kolejnych murali.

  1. Mini robotnicy ul. Młynowa
  2. Ojciec Chrzestny ul. Legionowa 28
  3. 42 Pułk Piechoty ul. Legionowa 7
  4. Przenikanie ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10
  5. Wyślij pocztówkę do babci ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14
  6. Cztery Pory Roku ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14
  7. Prawa miejskie 1749r Rynek Kościuszki 5a
  8. G(wa)Ra scrabble ul. Ludwika Zamenhofa 4
  9. Dni sztuki współczesnej ul. Ludwika Zamenhofa 5c
  10. Żubry ul. Ludwika Zamenhofa 5c
  11. Zamenhof ul. Ludwika Zamenhofa 26
  12. Henryk Sienkiewicz ul. Henryka Sienkiewicza 57
  13. Wiecznik Białostocki róg ul. Ciepła 1 i ul. Jurowiecka 28
  14. Miejskoaktywni ul. Włókiennicza 4 (budynek pływalni)
  15. Utkany wielokulturowością al. Józefa Piłsudskiego 19
  16. Dziewczynka z konewką al. Józefa Piłsudskiego 11/4
  17. Gołąb pokoju i wiejskie plony al. Józefa Piłsudskiego 20/3
  18. Cztery mini murale nt. tolerancji al. Józefa Piłsudskiego 20/2
  19. Smok-kurczak ul. Ludwika Waryńskiego 8
  20. Malwy ul. Lipowa 24 (w bramie)
  21. Żołny i szerokodziób ul. Św. Rocha 3
  22. Błogosławiona Bolesława Lament ul. Stołeczna 5 (budynek Zgromadzenia Sióstr Misjonarek)
  23. Ojcowie niepodległej ul. Zwierzyniecka 1
  24. Matka natura biała ul. Zwierzyniecka 5
  25. Wycięte z natury ul. Zwierzyniecka 7
  26. Pamięć ul. Wiejska 41
  27. Białostocki Picasso ul. Podleśna 21
  28. Maria Konopnicka ul. Marii Konopnickiej 3
  29. Matka natura ul. Marii Konopnickiej 12c
  30. Tribute to Tesla ul. Towarowa 1
  31. Balans al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 14
  32. Ks. Michał Sopoćko ul. Białostoczek 22
  33. Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba ul. Radzymińska 18
  34. Muzyka i taniec ul. Radzymińska 34
  35. Mural, które nazwy nie znamy ul. Radzymińska 34
  36. Chłopiec z wędką ul. Antoniukowska 42
  37. Nauczyciele tajnego nauczania ul. Wierzbowa 7
  38. Maria Skłodowska-Curie ul. Władysława Broniewskiego 1
  39. Liberecon por la mondo ul. Władysława Broniewskiego 23
  40. Kazimierz Górski ul. Jaworowa 8
  41. Zenek Martyniuk ul. Józefa Hallera 25
  42. Zofia Nałkowska ul. Józefa Hallera 21
  43. Stwór z Gajowej ul. Gajowa 77
  44. Domek z kart ul. Swobodna 60
  45. Kobieta w masce ul. Batalionów Chłopskich 1
  46. Paw ul. Armii Krajowej 29
  47. Żubrówka ul. Elewatorska 20

Link do naszej mapy poniżej:

https://goo.gl/maps/541vX8o6Q8tDrC116

Mini-robotnicy ul. Młynowa 2

Powstali w ramach festiwalu Kultury Niezależnej i rozsiane są po kilkunastu punktach w mieście.  Ich autorem jest belgijski artysta Juane. Niestety nie znaleźliśmy mapki z adresami, a bez niej trudno ich odszukać. Podobno znajdują się na ul. Warszawskiej, Słonimskiej, Akademickiej, Skłodowskiej i Branickiego.

Ojciec Chrzestny ul. Legionowa 28

„Przyjaźń jest wszystkim, nigdy o tym nie zapominaj” mural z don Vito Corleone. Znaleźliśmy go przez przypadek, idąc do innego miejsca. Niestety nie znaleźliśmy informacji w internecie na jego temat.

42 Pułk Piechoty ul. Legionowa 7

Mural powstał aby uczcić 42 Pułk Piechoty tzw. Dzieci Białostockich. Znajduje się na budynku szkoły noszącej jego imię. Projekt został wyłoniony w drodze konkursu wśród uczniów podstawówki. Wykonanie: Jakub Oniśko, Dominik Derewnowski (projekt) oraz M.Ceirowski i Sokołowski wykonanie

Przenikanie ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10

Mural powstał w roku 2017 w czasie trwania festiwalu Lumo Bjalistoko. Panorama miasta pokazuje elementy dawnego i współczesnego Białegostoku. Góra pracy odnosi się do drewnianej zabudowy, która z czasem przemija. Druga mapa znajdująca się na muralu to kopia historycznej mapy z 1935r. Autorem dzieła jest M.Ceirowski.

Wyślij pocztówkę do babci ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14

To jeden z największych murali w Białymstoku, którego autorami są artyści z Good Looking Studio, który zachęca do… oczywiście wysłania pocztówki.  Powstał w roku 2019 w ramach festiwalu Up to date, który opiera się na idei łączenia pokoleń i przedstawia autentyczną babcię Gienie z Podlasia, która ma 90 lat. Podobno kiedy babcia Gienia zobaczyła mural powiedziała „ Co wy narobili?” 😊

Cztery Pory Roku ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14

Mural powstał z inicjatywy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Autora, Grzegorza Radziewicza, znanego białostockiego artystę, zainspirowała tkanina dwuosnowowa o tej samej nazwie, powstała w 1986r. Znajdziecie tam m.in. logo Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, motywy wspomnianej tkaniny i mieszkańców podlaskiej wsi w scenkach z życia.

Prawa miejskie 1749r Rynek Kościuszki 5a

Mural znajduje się w na froncie powojennej kamienicy i powstał w roku 1973 w ramach ozdabiania miasta na dożynki. Wg informacji znajdujących się w internecie, miasto prawa miejskie otrzymało w roku 1692, a w roku 1749 tylko je powtórzono ale w roku powstania muralu nikt o tym jeszcze nie wiedział.

G(wa)Ra scrabble ul. Ludwika Zamenhofa 4

Ten mural z lamentami ceramiki i drewna powstał w roku 2015 w ramach akcji „Folk on the street”. Hasła układają się w słowa, który wyszły już z użycia. Małanka to błyskawica, skawarotka to patelnia, inaksy to inny, a bonda to placek z mąki chlebowej.

Dni sztuki współczesnej 2012 ul. Ludwika Zamenhofa 5c

Powstał po Dniach Sztuki Współczesnej w roku 2012. To kolaż motywów z plakatu Dni Sztuki Współczesnej, który wygrał ogólnopolski konkurs, na który zgłoszono ponad 260 prac. Zwycięzcą został streetartowiec z Gdańska.

Żubry ul. Ludwika Zamenhofa 5c

Powstał w roku 2013 w ramach 28.Dni Sztuki Współczesnej. Przedstawia dwa żubry, które są symbolem Podlasia. Nad nimi góruje przypominający smoka stwór. Całość utrzymana w intensywnych zielono-fioletowej kolorystyce. Autor Morten Andersen.

Zamenhof ul. Ludwika Zamenhofa 26

Na muralu, który powstał w 2008r., poza samym Ludwikiem Zamenhofem, twórcą języka esperano, znajdują się jego sąsiedzi Jakub Szapiro i Abraham Zbar. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się mural stał kiedyś dom Ludwika Zamenhofa.

Henryk Sienkiewicz ul. Henryka Sienkiewicza 57

Mural powstał w roku 2016 z okazji 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci pisarza. Autorem jest Dominik Rutkowski.

Wiecznik Białostocki róg ul. Ciepła 1 i ul. Jurowiecka

Powstał w roku 2018 i uwieczniono na nim gazetę, która nigdy nie istniała ale tak mogłaby wyglądać 12 listopada 1918r. Znajduje się na boku historycznej kamienicy XIX. Kartę dawnej gazety odwzorowana ze szczegółowością zachowując m.in. idealny wykrój liter, rozmazany tusz czy zacieki.  Autorzy to ekipa ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie.

Miejskoaktywni ul. Włókiennicza 4 (budynek pływalni)

Powstał w roku 2018 z okazji 45lecia istnienia największej pływalni OSiR w Białymstoku i przedstawia nurkującą w basenie dziewczynę. Autorami muralu są Marcin Sokołowski i M.Ceirowski

Utkany wielokulturowością al. Józefa Piłsudskiego 19

Powstał w roku 2015 i odwołuje się do włókienniczych tradycji Białegostoku. Przedstawia tkaninę z przeplecionych przez siebie kolorowych nici, a na tle widnieją motywy nawiązujące do różnej kulturowości tego miasta np. żydowska menora. Niestety padł aktem wandalizmu, kiedy to wandale namalowali na nim swastykę. Na szczęście w ramach akcji społecznej, malowidło zostało naprawione, a dodatkowo uzupełnione o kolorowe odbicia dłoni uczestników akcji zorganizowanej w przededniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Autor Dariusz Paczkowski.

Dziewczynka z konewką al. Józefa Piłsudskiego 11/4

Powstał w roku 2013  w ramach akcji ”Folk on the street”.  To najsłynniejszy mural, który stał się symbolem miasta. Inspiracją do jego powstania była legenda o wielkoludach z opracowania Wojciecha Załęskego „Hecz, precz, stała się rzecz. Wydobyte z kufra pamięci”. Pracę, która doczekała się replik w Chinach i Chorwacji, stworzyła Natalia Rak.

Gołąb pokoju i wiejskie plony al. Józefa Piłsudskiego 20/3

Malowidło powstało w 1973r. z okazji dożynek. Autorami są Dorota i Jerzy Łabanowscy. Wykonany został techniką sgraffito- nakładając trzy warstwy barwionego tynku wapienno-cementowego. Dzieło można uznać za pramural.

Cztery mini murale nt. toleracji al. Józefa Piłsudskiego 20/2

Zostały namalowane w roku 2015 przez nieznanego twórcę, w ramach akcji mającej promować tolerancję.

Smok-kurczak ul. Ludwika Waryńskiego 8

Powstał w roku 2012 w ramach Dni Sztuki Współczesnej i jego autorem jest Paweł „Swanski” Kozłowski, Warszawski grafit i projektant, którego dzieła możemy znaleźć m.in. w Berlinie. Mural przedstawia ogromnego, niebiesko-czerwonego stwora, ni to ptaka ni to smoka.

Malwy ul. Lipowa 24 (w bramie)

Powstał w roku 2017 i jego autorem jest M. Ceirowski. Ukrywa się w podwórzu więc bacznie się rozglądajcie. Prezentuje widok sielskiej, podlaskiej wsi z drewnianą chałupką i ogrodem.

Żołny i szerokodziób ul. Św. Rocha 3

Powstał w roku 2018 i jego autorem jest M. Ceirowski. Mural znajduje się na niewielkim budynku rozdzielni elektrycznej. Miasto ogłosiło nawet konkurs dla mieszkańców, jakie ptaki znajdują się na malowidle. Jeden, biały, to szerokodziób czarnobrewy, drugi to żołna zwyczajna.

Błogosławiona Bolesława Lament ul. Stołeczna 5 (budynek Zgromadzenia Sióstr Misjonarek)

Powstał w roku 2020 i jego autorem jest Piotr Topczyłko. Mural znajduje się w podwórzu domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek. Poświęcony jest założycielce zakonu, błogosławionej Bogusławie Lament.

Ojcowie niepodległej ul. Zwierzyniecka 1

Powstał w roku 2018 z inicjatywy IPN, a jego współtwórcą jest Jarosław Fabisiem. Widzimy na nim Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciech Korfanty i Ignacego Daszyńskiego, robiących sobie selfie.

Matka natura biała ul. Zwierzyniecka 5

Mural powstał w roku 2018 w ramach V Festiwalu Lumo Bjalistoko. Autorem projektu jest Magda Talmon, a wykonał M. Ceirowski. Przedstawia kobietę jako symbol rzeki Białej, która przepływa przez Białystok.

Wycięte z natury ul. Zwierzyniecka 7

Ta wycinanka postała w roku 2015 w ramach akcji Folk on the street. Autorami są Katarzyna „Katka” i Maciej „Kamer” Szymonowiczowie. Mural prezentuje m.in. podlaskie wzory ludowe.

Pamięć ul. Wiejska 41

Mural powstał podczas Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar w roku 2015. Wykonali go artyści ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie: M. Ceirowski, Grzegorz Radziewicz i Marcin Sokołowski. To swoisty kolaż płaskorzeźby, muralu i instalacji świetlnej. Polecają by zobaczyć go za dnia i wieczorem ale podczas naszej wizyty niestety wieczorem nie świecił się, choć myśleliśmy, że niektóre elementy będą podświetlone.  

Białostocki Picasso ul. Podleśna 21

Mural powstał w roku 2020 na prywatnym budynku, a jego autorem jest Przemysław „Praktis” Sieńko. Przyciąga uwagę mnogością i intensywnością kolorów. To kolaż wariacji na temat ludzkiej twarzy, a jego tworzenie zajęło ok. 3 tygodni.

Maria Konopnicka ul. Marii Konopnickiej 3

Powstał niedawno, bo w roku 2021, a jego autorem jest Alex Kontra. Przedstawia Marię Konopnicką jeżdżącą na łyżwach, a otaczają ją krasnoludki, będące symbolem przedmiotów nauczanych w szkole np. fizyka czy chemia.

Matka natura ul. Marii Konopnickiej 12c

Powstał w roku 2017 w ramach IV Festiwalu Światła i Sztuki Ulicznej Lumo Bjalistoko i jego autorem jest Magdalena Talman (projekt) i M. Ceirowski (wykonanie). Przedstawia popiersie kobiety, ni to z wiankiem na głowie ni to z aureolą, po której szyi i ramionach rozchodzą się korzenie.

Tribute to Tesla ul. Towarowa 1

Powstał w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko, w 160 rocznicę urodzin wynalazcy Nikoli Tesla, w roku 2016. Twórcami są członkowie Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, którzy umiejętnie łączą mural, relief i instalację świetlną.

Balans al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 14

Powstał w roku 2016 w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko, a wykonali go Marcin Boast” Sokołowski i Paweł „Ower” Lewandowski. Pokazuje mężczyznę jadącego po rozwieszonej nad miastem linie na monocyklu. Minusem lokalizacji jest, że mural nie jest widoczny z bliskiej odległości. Zasłaniają go drzewa, a odgradza wysoki metalowy płot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ks. Michał Sopoćko ul. Białostoczek 22

Ten jeden z największych murali w  Białymstoku powstał w roku 2018, w 10 rocznice beatyfikacji księdza Michała Sopoćko. Autorem jest Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Murali.

Tkana opowieść o chłopcu i pieczeniu chleba ul. Radzymińska 18

To największy mural folkowy w Polsce o wymiarach 36mx10m, powstał w roku 2017. Autorami są artyści z białoruskiej grupy TAKTAK. Pierwowzorem jest praca tkaczki ludowej i powstał jako towarzystwo dla „Dziewczynki z konewką”.

Muzyka i taniec ul. Radzymińska 34

Powstał w  roku 2018 i znajduje się między blokami, na stacji trafo. Wykonali go uczniowi pobliskiej szkoły, pod nadzorem Rafała Roskowińskiego.

Mural, które nazwy nie znamy ul. Radzymińska 34

Nieopodal muralu Muzyka i taniec znaleźliśmy ten. Niestety nic o nim nie wiemy.

Chłopiec z wędką ul. Antoniukowska 42

Powstał w roku 2016 w ramach akcji ESSA East Side Street Art i jest dziełem rumuńskiej grupy Sweet Damage. Przedstawia chłopca, który próbuje złowić złotą rybkę przy pomocy konstrukcji z lin i kołowrotka.

Nauczyciele tajnego nauczania ul. Wierzbowa 7

Powstał w 2015 roku, a jego autorem jest Paweł Lubiński. Za jego powstanie odpowiada Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy VII L.O. Przedstawia młyn ze wsi Ponikła, w którym prowadzono kiedyś tajne nauczanie. Nad młynek znajdują się zdjęcia nauczycieli (fikcyjne), a poniżej otwartą księgę.

Maria Skłodowska-Curie ul. Władysława Broniewskiego 1

Powstał w roku 2021 i znajduje się na budynku szkoły Podstawowej nr 15. Autorem muralu jest M.Ceirowski powstał on z okazji 100lecia szkoły.

Liberecon por la mondo ul. Władysława Broniewskiego 23

Powstał w roku 2018, a jego autorem jest Maciej Szupica. Mural powstał z inicjatywy Centrum im. Ludwika Zamenhofa i widnieje na nim napis w języku esperanto oznaczający „ Wolność dla świata”.

Kazimierz Górski ul. Jaworowa 8

Powstał w roku 2021 i jest dziełem M. Ceirowskiego. Znajduje się na budynku szkoły im. Kazimierza Górskiego, która upamiętniła tym 100lecie urodzin swojego patrona.

Zenek Martyniuk ul. Józefa Hallera 25

Powstał w roku 2019, a jego autorem jest Rafał Roskowiński. Ten barwny mural przedstawia muzyka disco polo, a widoczne w tle nuty to melodia „Oczy zielone”. Pierwsza wersja nie bardzo się podobała, ze względu na zbyt małe podobieństwo Zenka, więc wymagała przeróbki. Autor chciał stworzyć dzieło w estetyce lat 90tych, co podzieliło mieszkańców. Części się podoba, zaś część uważa, że to kicz.

Zofia Nałkowska ul. Józefa Hallera 21

Mural powstał w roku 2014 z okazji 130 rocznicy urodzin i 60 rocznicy śmierci Zofii Nałkowskiej. Powstał w ramach wydarzenia Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny, mającego na celu propagowanie idei równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Stwór z Gajowej ul. Gajowa 77

Powstał w roku 2014 w ramach Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest BASE23 Tobias Kroeger. Łączy w sobie cechy stylu klasycznego i kubizmu.

Domek z kart ul. Swobodna 60

Powstał w roku 2014 w ramach Dni Sztuki Współczesnej, a jego autorem jest MILLO. Mural zawiera dużo detali więc warto przyjrzeć mu się dokładniej. Mural przedstawia biało-czarne miasto, na tle którego chłopiec olbrzym układa domek z niebieskich i czerwonych kart.

Kobieta w masce ul. Batalionów Chłopskich 1

Powstał w roku 2013 i jest dziełem włoskiej grupy Chekosart. Został zrealizowany społecznie przez dwójkę artystów podczas wakacji. Bodźcem do jego powstania był incydent na tle rasowym, który wydarzył się niedaleko miejsca, gdzie mural powstał. Przedstawia czarnoskórą dziewczynę zdejmującą z twarzy maskę białej kobiety. Obok niej widnieje cytat Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Ludzie są równi, tylko nierówność ich dzieli”. I ten mural padł ofiarą wandali, którzy wylali na niego farbę (widoczna smuga na twarzy).

Paw ul. Armii Krajowej 29

Powstał w roku 2015 w ramach akcji „Farby w rękę i pod rękę”. Prace wykonały dzieci pod kierunkiem M. Ceirowskiego, ozdabiając ogon pawia odciskami swoi dłoni.

Żubrówka ul. Elewatorska 20

Powstał w roku 2016 na zamówienie białostockiego Polmosu i został wykonany przez Good Looking Studio. Znajdziecie go na ścianie rozlewni wódki i przedstawia dwa żubry, symbole Podlasia.

W Białymstoku byliśmy 26 lutego 2022 r.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.